Bloggerov cenzurujú aj v Číne, Iráne...

Autor: Alexej Lešník | 29.9.2005 o 11:39 | Karma článku: 2,97 | Prečítané:  793x

Svetová komunita bloggerov sa rozrastá. Podľa správy internetového prehladávača obsahov blogov Technorati je ich asi 14,2 miliónov. Ešte v marci ich bolo o niekoľko miliónov menej. Počet blogov sa podľa prehladávača v priemere každých päť mesiacov zdvojnásobuje. To znamená, že takmer každú sekundu vznikne jeden blog. Autori píšu blogy na najpestrejšie množstvo témat, od osobne ladených až po odborné a analyticky spracované. Okrem jednotlivcov ich zakladajú tiež firmy, organizácie a politické strany. Prezentujú tak svoje produkty, stanoviská či vízie. Blogy slúžia taktiež ako cenný komunikačný prostriedok pre žurnalistov z krajín s represívnymi režimami.

Organizácia Reportéri bez hraníc vydala príručku pre bloggerov a internetových disidentov /týka sa to po posledných udalostiach aj blogerov SME/ s tipmi, ako uniknúť cenzorom v krajinách od Číny po Irán. "Bloggeri sú často jedinými skutočnými novinármi v krajinách, kde sú mainstreamové médiá cenzurované alebo pod tlakom," uvádza v úvode 87-stranovej príručky vedúci sekcie internetovej slobody Reportérov bez hraníc Julien Pain.

V V snahe inšpirovať nádejných autorov webových denníkov po celom svete dokument radí, ako si zriadiť a viesť blogy a ako využívať pseudonymy a anonymné proxy servery, ktorými môžu ukryť ľahko vystopovateľné adresy domácich počítačov. "S trochou zdravého rozumu, vytrvalosti a najmä zvolením si správnych nástrojov by mal byť každý blogger schopný prekonať cenzúru," píše Pain.

Príručka popisuje technológie, ktorými možno prekonať filtrovanie, upozorňuje však bloggerov, aby si zistili, aké tresty im môžu hroziť v prípade prichytenia. Čitateľov tiež nabáda, aby sa správali eticky a varuje, že tipy nie sú určené teroristom, vydieračom či pedofilom používajúcim internet na páchanie zločinov.

V sérii osobných výpovedí bloggeri vysvetľujú, ako sa snažili zvíťaziť nad cenzúrou v krajinách ako Irán, Čína či Nepál. /Je to iste dobrý tip aj pre "nepohodlných" bloggerov na stránkach SME/

"Môžeme v blogoch slobodne písať," uviedol iránsky novinár Araš Sigarči, ktorého napriek všetkému odsúdili na 14 rokov väzenia za to, že na internete zverejnil viacero správ kritizujúcich iránsky režim.

Príručku uzatvára "šampionát" hlavných cenzorov internetu, začínajúc Čínou a jej "chytrou zmesou investícií, technológie a diplomacie". /Zabudli tam zahrnúť aj cenzorov SME Bellu a Varjanovú/...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V Štúrove našli štyri funkčné bomby z druhej svetovej vojny, začali s evakuáciou

Odkrytú muníciu si vo štvrtok všimol muž, ktorému ušiel pes.

BRATISLAVA

Bratislava má novú atrakciu. Prechádzku vo výške 85 metrov

Záujemcovia sa môžu pokochať výhľadom z parapetnej rímsy okolo reštaurácie Ufo.


Už ste čítali?