Neexistuje hrubá čiara

Autor: Alexej Lešník | 20.8.2005 o 21:00 | Karma článku: 2,90 | Prečítané:  826x

v podobe, v akej si ju predstavoval napríklad Rudolf Schuster. Zabudnúť na minulosť z obdobia boľševika a viacej sa o ňu nezaujímať...

Nedá sa zabudnúť na noc z 20. na 21. augusta 1968, kedy vtrhli na naše územia sovietske, bulharské, maďarské a poľské vojská spolu s jednotkami NDR, dohromady cez pol milióna vojakov. Nasledovalo zatknutie našich politikov a ich odvlečenie do Moskvy.

Udalosti z augusta 1968 sú dodnes živé. I preto, že jeho hrozné dôsledky sme do roku 1991 všetci pociťovali a v mnohom nás postihujú aj dodnes. Pre mňa sú živé najmä vtedy keď v centre Košíc - kde v osudný deň bolo zastrelených 6 Košičanov, neskôr 36 ťažko zranených a 28 ľahko - stretávam môjho priateľa Tibora Kováča s fotoaparátom, podobne, ako tomu bolo aj 21. augusta 1968. Lenže vtedy vyšiel na vlastných nohách fotografický dokumentovať vpád okupantov do krajiny, ktorá chcela v tzv.socializme žiť ľudskejšie, ako dovtedy. Odvtedy sa však už pohybuje na vozíčku, pretože zákerná strela sovietskeho okupanta na námestí, ktoré od skončenia II. svetovej vojny bolo pomenované po tzv.osloboditeľoch a kde sa nachádza aj ich pomník, ho zasiahla pri výkone povolania a následkom čoho je trvalo ochrnutý. Pri dlhších pobytoch v nemocnici, ústavoch sociálneho zariadenia sa mu podarilo pre eštebákmi skryť naexponované negatívy, ktoré sú svedectvom doby. Doby, keď nás všetkých zradil "veľký brat" a so svojou vojenskou mašinériou nás chcel zastrašiť pri snahe žiť slobodne. Už iba slovo sloboda vyvolávala vtedy v komunistoch opatrnosť voči tým, ktorí si dovolili takéto slovo vôbec vypovedať.

Následkom okupácie začalo obdobie tvrdej normalizácie, kedy množstvo schopných občanov prišlo o zamestnanie, viacerí skončili vo väzení, dostali sa na čiernu listinu eštebákov, ako politickí nespoľahliví a následkom toho nemohli vycestovať ani do okolitých krajín. Deti tak postihnutých osôb nemohli pokračovať v štúdiách, boli na každom kroku diskriminovaní.

Preto na toto obdobie súdruh Schuster nie je možné zabudnúť aj preto, aby sa nesloboda na Slovensku už nikdy neopakovala a neboli nikdy vytvorené podmienky pre vznik hocijakej totality a to ani kresťanskej...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štyri mesiace po Kuciakovej vražde verejnosť pozná len čas úmrtia

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.

Stĺpček Jakuba Fila

Treba to stále pripomínať, moc pochádza od občanov

Verejnosť si zrejme až časom uvedomí, že za posledné mesiace dosiahla veľmi veľa.


Už ste čítali?