Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd

Autor: Alexej Lešník | 31.7.2005 o 13:48 | Karma článku: 2,86 | Prečítané:  1107x

Článok 10 - Každý má právo na slobodu prejavu. Toto právo zahrňuje slobodu zastávať a prijímať názory, rozširovať informácie alebo myšlienky. Týka sa to aj príspevkov, ktoré redakcia SME cenzuruje, alebo odmieta zverejňovať. Preto uvádzam iba niektoré rozsudky Európskeho súdu pre ľudské práva k článku 10.

- vo veci Observer a Guardan z roku 1991 A-216: a/ Sloboda prejavu je jedným z hlavných základov demokratickej spoločnosti. Vzťahuje sa nielen na "informácie" alebo "myšlienky", ktoré sú prijímané priaznivo alebo pokladané za neškodné, alebo je k ním zaujatý ľahostajný postoj, ale i na také , ktoré urážajú , šokujú, alebo znervózňujú. b/ Tieto princípy sú obzvlášť dôležité, keď sa jedná o tlač. I keď nesmie prekročiť hranicu stanovenú inter alia v záujme štátnej bezpečnosti, napriek tomu má právo šíriť informácie a myšlienky. Verejnosť má taktiež právo tieto obdržať - keby tomu bolo inakšie, potom by tlač nemohla hrať úlohu verejného strážcu.

-vo veci Sunday Times z roku 1978 A-30: a/ Sloboda prejavu je jedným zo základov demokratickej spoločnosti a to znamená pokiaľ sa jedná o slobodu politickú a verejné diskusie. Má zvláštny význam pre slobodnú tlač, ktorá má legitimný záujem na podávaní správ a na upozorňovanie verejnosti na nedostatky pri realizácii vládnych orgánov, včítane prípadne nezákonnej činnosti. Tlači prislúcha šírenie informácií a názorov na tieto otázky a verejnosť má právo tieto dostávať. b/ Šírenie danej informácie by mohlo byť obmedzené len za predpokladu, keby sa ukázalo ako absolútne isté, že toto bude mať nežiaduce dôsledky, ktorých by sa štát mohol legitimne obávať.

- vo veci Markt Intem z roku 1989 A-165: Článok 10 sa neobmedzuje na určité kategórie informácií, myšlienky alebo spôsobov prejavu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štyri mesiace po Kuciakovej vražde verejnosť pozná len čas úmrtia

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.

Stĺpček Jakuba Fila

Treba to stále pripomínať, moc pochádza od občanov

Verejnosť si zrejme až časom uvedomí, že za posledné mesiace dosiahla veľmi veľa.


Už ste čítali?