Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd

Autor: Alexej Lešník | 31.7.2005 o 13:48 | Karma článku: 2,86 | Prečítané:  1099x

Článok 10 - Každý má právo na slobodu prejavu. Toto právo zahrňuje slobodu zastávať a prijímať názory, rozširovať informácie alebo myšlienky. Týka sa to aj príspevkov, ktoré redakcia SME cenzuruje, alebo odmieta zverejňovať. Preto uvádzam iba niektoré rozsudky Európskeho súdu pre ľudské práva k článku 10.

- vo veci Observer a Guardan z roku 1991 A-216: a/ Sloboda prejavu je jedným z hlavných základov demokratickej spoločnosti. Vzťahuje sa nielen na "informácie" alebo "myšlienky", ktoré sú prijímané priaznivo alebo pokladané za neškodné, alebo je k ním zaujatý ľahostajný postoj, ale i na také , ktoré urážajú , šokujú, alebo znervózňujú. b/ Tieto princípy sú obzvlášť dôležité, keď sa jedná o tlač. I keď nesmie prekročiť hranicu stanovenú inter alia v záujme štátnej bezpečnosti, napriek tomu má právo šíriť informácie a myšlienky. Verejnosť má taktiež právo tieto obdržať - keby tomu bolo inakšie, potom by tlač nemohla hrať úlohu verejného strážcu.

-vo veci Sunday Times z roku 1978 A-30: a/ Sloboda prejavu je jedným zo základov demokratickej spoločnosti a to znamená pokiaľ sa jedná o slobodu politickú a verejné diskusie. Má zvláštny význam pre slobodnú tlač, ktorá má legitimný záujem na podávaní správ a na upozorňovanie verejnosti na nedostatky pri realizácii vládnych orgánov, včítane prípadne nezákonnej činnosti. Tlači prislúcha šírenie informácií a názorov na tieto otázky a verejnosť má právo tieto dostávať. b/ Šírenie danej informácie by mohlo byť obmedzené len za predpokladu, keby sa ukázalo ako absolútne isté, že toto bude mať nežiaduce dôsledky, ktorých by sa štát mohol legitimne obávať.

- vo veci Markt Intem z roku 1989 A-165: Článok 10 sa neobmedzuje na určité kategórie informácií, myšlienky alebo spôsobov prejavu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Danko vyskakuje a zvláštna pochvala Macronovi (Schutzov týždeň)

Andrej Danko sa z koalície nepohne, kým bude čo vyplieniť.

BRATISLAVA

Bratislava má novú atrakciu. Prechádzku vo výške 85 metrov

Záujemcovia sa môžu pokochať výhľadom z parapetnej rímsy okolo reštaurácie Ufo.


Už ste čítali?